
Kotvičník kromě statutu předního afrodisiaka napomáhá při léčbě těžkých onemocnění, užívá se při chorobách ledvin a močových cest, kdy napomáhá k rozpouštění močových kaménků, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a vylučování žluči, zlepšuje peristaltiku střev, pročišťuje játra.
Připisuje se mu schopnost rozšiřování cév a s tím spojené snižování krevního tlaku, také normalizuje chorobně zvýšenou krevní srážlivost. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má tonizující a regenerační účinky.
Používá se jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a je velmi účinným antisklerotikem. Pomáhá při léčbě srdeční ischemie a anginy pectoris, při diabetu II. typu (nezávislém na inzulínu) a dně, léčí ušní šelesty, některé zrakové poruchy a typy závratí.
Kotvičník je jednoletá rostlina, která se pěstuje ze semen. Semena jsou v plodech. Plod je složený z pěti hvězdicovitě rozložených bradavičnatých plůdků a uprostřed je jedno asi 1 mm velké, kulaté, hnědé semeno, ke kterému se ale bez nástrojů nedostaneme. Slupka je totiž dřevitá, mimořádně tvrdá. Ale až k semenu se nebudeme dobývat, takže nás to nijak nemusí trápit.
Můžeme mít a sázet celý plod, anebo plod můžeme mít rozpolcený na jednotlivé plůdky. Dále se už plůdky nijak nerozlupují. Prostě nejmenší částí je právě onen hvězdicovitě rozložený bradavičnatý plůdek bizardního tvaru. Do substrátu je možné zasadit celý složený plod, tedy všech pět plůdků v celém jednom plodě. Plod se v zemi spolehlivě rozloží na jednotlivé plůdky.
Na výsev semen postačí běžný, ale samozřejmě ještě nepoužitý zahradnický substrát. Můžeme do substrátu přimíchat písek, ale není to nutné.
Zatím bez recenzí.