
Prha arnika, nazývaná také prha chlumní nebo arnika horská, je pro své léčivé účinky oblíbenou bylinkou, často používanou v domácím lékařství. Je to chráněná rostlina, proto by se ve volné přírodě neměla sbírat vůbec. Kdo by chtěl využít jejich léčivých vlastností, může zvolit pěstování arniky doma na zahradě.
Pěstování: Pro úspěšné pěstování arniky je nejlépe vybrat stanoviště, které je podmínkami nejbližší místům, kde roste divoce. Jsou to výše položené louky s rašelinným podkladem. Proto pro pěstování arniky je potřeba mírně vlhká, kyselá půda (nejlépe písek s rašelinou), která se nesmí dostat do styku s půdou vápenitou, což je obdobné třeba u borůvek. Také se doporučuje pěstovat jí na ohraničeném místě nebo v zapuštěných nádobách. Stanoviště by mělo být slunečné. Během roku můžeme k rostlinám přidávat lesní hrabanku.
Arniku množíme semenem nebo oddenkem. Problémem je jen, že semena arniky špatně uskladněná (měla by být uložená v chladu) brzy ztrácí svojí klíčivost. Výsev provádíme z jara při teplotách kolem 13 stupňů. Před setím je třeba půdu dobře propracovat. Kulturu můžeme založit také výsevem v srpnu do pařeniště a příští rok z jara rostlinky přesadit do volné půdy. Jednodušší je množit arniku oddenkem, který se rozřeže na menší části a rozsází.
Sběr a sušení: Listy prhy arniky se sbírají v květnu, před rozkvětem. Rozprostřeny se suší přirozeným teplem.
Květy sbíráme v červnu a červenci za suchého počasí. Suší se v tenkých vrstvách přirozeným teplem.
Kořeny se sbírají buď po úplném odkvětu rostliny od srpna do října nebo brzy z jara v březnu a dubnu. Dobře se očistí a usuší.
Zatím bez recenzí.